W 2015 roku zmienią się zasady spadkobrania. Najważniejsza dotyczy nowego uregulowania konsekwencji niezłożenia, przez spadkobiercę, oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku co przekłada się na dziedziczenie ewentualnych długów testatora.
Obecnie spadkobierca, w okresie 6 miesięcy do daty kiedy dowiedział o podstawie swego powołania do spadku, ma obowiązek złożenia oświadczenia czy:
1) odrzuca go;
2) przyjmuje wprost czyli łącznie z odpowiedzialnością za związane z nim długi (pasywa) bez ograniczenia ich wysokości lub;
3) przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli również z odpowiedzialnością za ewentualne zadłużenie ale jedynie do wartości, ustalonego w inwentarzu, stanu czynnego spadku (masa czynna/aktywa);
Wskazane w punkcie 3 ograniczenie odpowiedzialności odpada jeśli spadkobierca, w sposób zamierzony, nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku lub podał do niego nie istniejące długi.
Brak złożonej, w powyższym terminie, deklaracji skutkuje przyjęciem spadku wprost czyli łącznie z aktywami i pasywami. Od tej zasady istnieją wyjątki, wskazane w art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego, dotyczące osób, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, lub co do których istniały podstawy do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia oraz co do osób prawnych. Wszyscy oni, na gruncie obecnej regulacji, przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Zaproponowana zmiana przepisu art. 1015 § 2 zakłada, iż w przypadku niezłożenia oświadczenia w wyznaczonym terminie sześciu miesięcy, poczytuje się, iż spadek przyjęty został z dobrodziejstwem inwentarza, bez względu na cechy spadkobiercy.
Rezultatem przyjęcia takiego rozwiązania będzie, z jednej strony, większe zabezpieczenie spadkobiercy przed konsekwencjami zobowiązań finansowych zaciągniętych przez spadkodawcę drugiej strony utrudnienie wierzycielom (banki, instytucje kredytowo-pożyczkowe) egzekucji niezapłaconych w terminie należności.